Kreatywne sprzątanie Świata || Zuzia Mielczarek i Mateusz Włodarek

8 czerwca 15:00-18:00, Zodiak (Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż wiecha 4).

Śródmieście Warszawy to przestrzeń nieustającej transformacji. Z jednej strony ciągły plac budowy (niedawno Plac Pięciu Rogów, teraz ul. Chmielna, Plac Centralny, Plac Powstańców), z drugiej strony ogromna liczba użytkowników przestrzeni publicznych – mieszkańców i gości Warszawy, którzy spędzają tu czas. Nagromadzenie ludzi, wydarzeń i miejsc prowadzi do nagromadzenia odpadów. Przejdziemy się centrum miasta w poszukiwaniu przedmiotów, które straciły swoją dawną funkcję. Sprzątając śródmiejską okolicę, poddamy refleksji znaczenie słowa śmieć i odpad. 

Czy wszystko, co zostało wyrzucone jest już martwe i bezużyteczne?

Czy wręcz przeciwnie – może nam coś powiedzieć o tym, jak zmienia się miasto i kto je zamieszkuje?  W ramach warsztatowych działań, nadamy nowe znaczenie porzuconej materii, w kreatywny sposób ją przetwarzając i osadzając w kontekście wystawienniczym Pawilonu Zodiak.

Efektem warsztatu będą rzeźby-totemy stworzone ze znalezionych w mieście odpadów.

Warsztaty prowadzą:

Zuzanna Mielczarek – architektka, badaczka architektury, kuratorka wystaw o architekturze, ekspertka ds. dostępnego mieszkalnictwa. Pracuje w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki, prowadzi zajęcia w ramach Inclusive Housing Studio na Wydziale Architektury w Brnie, robi doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.  Współkuratorka tegorocznego festiwalu „Narracje” w Gdańsku.

Mateusz Włodarek – doktor nauk socjologicznych, kulturoznawca, badacz architektury, kurator. Jego praca doktorska koncentrowała się na badaniu architektury z perspektywy nowego materializmu. Pracował w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, gdzie specjalizował się w dokumentowaniu najnowszych zjawisk w sztuce. Aktualnie związany jest z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, gdzie pracuje nad projektami wystawienniczymi. Współkurator tegorocznego festiwalu „Narracje” W Gdańsku.

____
Warsztat towarzyszy wystawie 'PartycypujeMY!’, stworzonej w ramach programu Akademii Młodych Architektek i Architektów w Warszawie (www.amaia.waw.pl)

Wystawę można obejrzeć 26 czerwca – 7 lipca w Zodiaku.

Program realizuje Fundacja Inna Przestrzeń, współfinansuje Urząd m. st. Warszawy