PartycypujeMY!

Planowanie partycypacyjne przestrzeni publicznych, oparte na aktywnym zaangażowaniu mieszkańców, staje się kluczowym narzędziem tworzenia zrównoważonych społeczności.

Przyjrzymy się temu podejściu oraz jego korzyściom i wyzwaniom.

Jak się okazuje, młodzież mało uczestniczy w miejskich projektach, które włączają mieszkańców we współtworzenie miasta. I to nie przez to, że nie chce, tylko przez to, że uważa, że nie umie, że nie ma na to prawa i odpowiednich kompetencji. 

W świecie demokracji młodzież prawie nie bierze udziału we współtworzeniu naszej z Wami przyszłości! Staramy się to poprawić i pokazać, że zmieniać miasto można nie tylko ze strony mistrzów-architektów i urzędników, ale i również ze strony młodych mieszkanek i mieszkańców miasta. Pośród nielicznych projektów znalazły się planowanie szkół, parków, skwerów i placów. I chociaż dużo pomysłów nie zostało jeszcze zrealizowano, jednak spowodowało ogromną zmianę w świadomości młodych ludzi: my chcemy i już wiemy jak. 

PartycypujeMY!

Wystawa prezentuje możliwości i przykłady włączenia mieszkanek i mieszkańców, szczególnie młodzieży, w planowanie miasta: szkół, przestrzeni publicznej, ulic, skwerów i parków.

Pomysł i produkcja

Polina Vietrova (Fundacja Inna Przestrzeń, SGGW) Artur Wosz, Bartłomiej Rey (Zodiak)

Filmy

Lude Reno, Michał Szymanderski-Pastryk, Witek Hebanowski.

Przykłady planowania partycypacyjnego:

Polska, Ukraina, Gruzja, Tunezja.

Organizatorzy wystawy:

Fundacja Inna Przestrzeń, m.st. Warszawa.

Współtwórcy wystawy

Uczennice i uczniowie Akademii Młodych Architektek i Architektów

Podziękowania

Grupa Centrala, Fundacja Po-Nad-To (Polska), Fundacji Efekt Dziecka, NGO Hadiach Friendly (Ukraina), Project Safe Refuge (Holandia), One Caucasus Foundation (Gruzja) i wszystkim, kto brał udział w prezentowanych aktywnościach za zaangażowanie i budowanie lepszej przyszłości naszych miast.

Plan wydarzeń

26 maja (niedziela), 15:00-17:30

Warsztaty partycypacyjne z Witkiem Hebanowskim: Aktywna przestrzeń mięzypokoleniowa. Grupa wiekowa 14-19. Zachęcamy przyjść z rodziną! (otwarte zapisy)

8 czerwca (sobota), 15:00

Warsztat Kreatywne sprzątanie Świata || Zuzią Mielczarek i Mateusz Włodarek. Grupa wiekowa 14-19. (otwarte zapisy)

15 czerwca (sobota), 15:00

Warsztat Jak, gdzie i po co? || Katarzyna Zachara. Grupa wiekowa 14-19. (otwarte zapisy)

22 czerwca (sobota), 15:00

Warsztaty Dostępne miasto z Fundacją PLACES || Magdalena Storożenko-Polak i Blanka Przedpełska. Grupa wiekowa 14-19. (otwarte zapisy)

29 czerwca (sobota), 15:00

Warsztaty CHCĘ DZIAŁAĆ! z Zodiakiem || Artur Wosz i Wiola Januszko. Grupa wiekowa 14-19. (otwarte zapisy)